Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Gökçeli Köyü (Dandin) Bozüyük PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 52
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Perşembe, 20 Eylül 2007
6072 kişi okudu

Bilgileri bize ulaştıran Ali KAŞARCI' ya teşekkürlerimizle    

Gökçeli Köyü Bilecik'in  Bözüyük  İlçesi'ne bağlıdır. Yöremizde kullanılan bir ismi de DANDİN'dir. ismini dağın inişi, deretepe, iniş çıkış engebeli araziden almıştır. İki ormanlık dağın arasında dar bir vadi'de içinden Kocadere'nin geçtiği etrafı çam ağaçlarıyla çevrili yeşili bol şirin bir orman köyüdür. Geçim kaynağı   hayvancılık ve  inşaat ustalığı dır. Bu köyde yaşayan insanların inşaat ustalığı konusunda bilgi ve becerileri ön plandadır.

Bu köyde 2000 sayımına göre 114 kişi yaşamaktadır. İle uzaklığı 83 ilçeye uzaklığı 48  Ekişehire uzaklığı  (yaklaşık)  58 km'dir.

Köye ilk  yerleşen  aileler şunlardır; Çelikler, Erkeçler, Köseler, Demirler, Karasüller, Ahmetağalar, Saliağalar, Çavuşlar, Yaşarlar, Kosaklar, Topallar, Hamzollar, Selimler, Konyalılar, Fazlılar, Muharremağalar, Beyttullahlar, Yakupağalar, Azizmehmetler, Avcılar, Çilekler, Kurtlar, Osmanoğulları, bu aileler (yaklaşık olarak)1890  lı yıllarda  Bulgaristan'ın "Tırnova"iline bağlı Güvemli, Tilkiler, Hamzalar ve Koçaklar Köylerinden gelip buraya yerleşen Türkler'dendir. 1303-1887 yılında muhacir komisyonu yerleşmeleri için Dandin Köyü'nü göstermiştir. Köye ilk gelenler 18 hanedir daha sonra gelen göçlerle çoğalmıştır.

Bu bilgiler köy yaşlılarına sorularak elde edilmiştir.


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Cumartesi, 17 Ocak 2009 )
 
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı