Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

9 bin kelimelik komşuluk PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Pazartesi, 10 Aralık 2007
3705 kişi okudu
69363.jpg

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, toplumların önem verdikleri alanlarda daha çok sözcük türettiklerini, Türkçe'de ise akrabalık ilişkilerine büyük önem verildiğini belirtti.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, toplumların önem verdikleri alanlarda daha çok sözcük türettiklerini, Türkçe'de ise akrabalık ilişkilerine büyük önem verildiğini belirtti.

Prof. Dr. Akalın, ''Dünya üzerinde, Türkçe'deki akrabalığı tanımlamak üzere kullanılan sözcük sayısı kadar bile sözcüğü bulunmayan milletler var'' dedi. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Kulübü'nün Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Akalın, bugün günlük hayatta kullanılan kelimelerin birçoğunun Mustafa Kemal Atatürk Sayesinde dile kazandırıldığını söyledi.

Atatürk'ün 1932 yılından itibaren er, erbaş, subay gibi askerlik terimleri türettiğini belirten Prof. Dr. Akalın, Büyük Önder'in 1937 yılında da geometri ve matematik terimlerini Türk diline çevirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Akalın, ''Atatürk sayesinde, (Bir müsellesin mesaha-i sathiyesi, kaidesiyle irtifaının hasıl-ı darbının nasfına müsavidir) ifadesi, (Bir üçgenin alanı, tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir) haline geldi'' diye konuştu.

Dilin, bilim dili olarak genişlemesinin, o toplumda bu konuda yapılan çalışmalarla mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akalın, Türkçe'nin dünya üzerinde gelişmeye en açık dil olduğunu söyledi. Türkçe'nin köklü bir dil olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkçe'nin başlangıcı, tarihin karanlık dönemlerine dayanır. Yapılan araştırmalar, Sümerce'de, Türkçe kökenli 168 kelime bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu sonuç da Türkçe'nin yaşını göstermesi açısından önemlidir.

Bugün yeryüzünde Sümer dili veya toplumu kalmamışken, Türkçe ve Türk toplumu halen ayakta. Bu da dili güçlü milletlerin her açıdan güçlü olduğunun göstergesidir.'' Türkçe'nin gücünün yaygınlığından geldiğine işaret eden Prof. Dr. Akalın, dünyada en çok konuşulan dilin, 1 milyar 300 milyon kişiyle Çince olduğunu bildirdi. Bu dilleri, 427 milyon ile İngilizce, 266 milyon ile İspanyolca, 223 milyon ile Hintçe'nin takip ettiğini belirten Prof. Dr. Akalın, Türkçe'nin 220 milyon ile dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında beşinci olduğunu ifade etti.

-TÜRKÇE'DE AKRABA-

Türkçe'nin sözcük zenginliğine de dikkati çeken Prof. Dr. Akalın, ''Toplumlar neye önem verirlerse, o alandaki sözcük varlığı da genişliyor. Örneğin Suudi Arabistan'da deve üzerine kullanılan sözcük sayısı çok fazla. Bizde ise akrabalık, renkler ve yemekle ilgili sözcükler dikkati çekiyor'' dedi.

Türkçe'de akrabalık ilişkilerinin çok geliştiğini, bu yüzden çok uzak akrabalara kadar sözcük türetildiğini belirten Prof. Dr. Akalın, sözlerini şöyle tamamladı: ''Koreli bir bilim adamının yaptığı araştırmaya göre, Türkçe konuşulan bütün ülkelerde akrabalıkla ilgili 9 bine yakın sözcük bulunuyor. Dünyada, Türkçe'deki akrabalığı tanımlamak üzere kullanılan sözcük sayısı kadar bile sözcüğü bulunmayan milletler var. Ama biz ne yazık ki, böyle bir zenginliği bırakıp, 'kuzen' gibi yabancı bir kelimeyle idare ediyoruz.''


Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı