Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Türkiye'nin öldüren 23 yolu! PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Pazartesi, 29 Eylül 2008
3815 kişi okudu
63010.jpg
Aralarında Bilecik-Bozüyük yolunun da olduğu Türkiye yollarının yüzde 40 güvenli değil! Bu yolların 468'i tehlikeli ancak 23'ü kelimenin tam anlamıyla ölüm kokuyor!
Türkiye'de, yılda ortalama 10 bin kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan trafik kazaları, bayramlarda diğer günlere oranla daha da artarak, bayramı acıya dönüştürebiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 46 ölümlü trafik kazasında, 64 kişi yaşamını yitirdi, 102 kişi de yaralandı. Son 10 yılda Ramazan Bayramı'nda 1180, Kurban Bayramı'nda ise 2130 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Bu yıl 9 günlük Ramazan Bayramı'nda özellikle uzak mesafelere gidecek sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran uzmanlar, vatandaşlardan mecbur kalmadıkça kendi araçlarıyla yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.

Bu yollara dikkat!
Trafik Güvenliği Vakfı Başkanı Ekrem Bulgun, Türkiye'deki yaklaşık 65 bin kilometrelik karayolunun yüzde 40'ının güvenli olmadığını savundu. Bulgun, trafik kazalarının sürücü hatalarının yanı sıra karayollarındaki altyapı eksikliğinden de kaynaklandığına dikkati çekti.

Sürücülerin, ''kara nokta'' diye tabir edilen trafik kazasının yoğun olduğu güzergahlarda daha dikkatli olmasını isteyen Bulgun, daha önce belirledikleri 486 kara noktadan büyük bölümünün iyileştirildiğini ancak çok tehlikeli bazı yollarda düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.

Trafik Güvenliği Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ''kara nokta'' diye tabir edilen kaza potansiyelinin yüksek olduğu yolların bazıları şöyle:

-Gümüşhane-Bayburt yolunun Pirahmet kavşağı

-Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi

-Çorum-Samsun yolunun Mecitözü 1 ve 2. kavşağı

-Çorum-Ankara yolunun 15. kilometresi

-Düzce-Akçakoca yolunun 16 ve 20. kilometreleri

-E-80 karayolu Tosya-Ilgaz arası

-TEM Otoyolu İzmit çıkışı

-TEM Otoyolu Bolu dağı tüneli giriş ve çıkışı ile tünel viyadüğü

-Sakarya'daki Karasu Kavşağı

-D-130 Karayolunun Değirmendere-Karamürsel arası Gonca rampası mevkisi, Karamürsel-Altınova yolunun 5. ve 6. kilometreleri

-Çiftlikköy Merkez kavşağı

-İzmit Otogar kavşağı

-Pamukova-Bilecik yolunun 26, 27, 28, 30, 37, 38, 39, 44, 45 ve 46. kilometreleri

-Bilecik'teki Yenişehir kavşağı

-Bilecik-Bozüyük yolunun 11, 14, 15 ve 24. kilometreleri

-İzmir'deki Ambarlı kavşağı

-Yatağan kavşağı

-Afyonkarahisar çevre yolu köprülü kavşağı, Sandıklı yol ayrımı

-Afyonkarahisar-Antalya yolunun Kızılören kavşağı

-Bodrum Torba kavşağı

-Antalya-Alanya yolu

-Küçükkuyu-Edremit yolunun 2. kilometresi

-Zonguldak-Ereğli arasındaki Kepez yolu

İstanbul'da dikkat edilmesi gereken yollar
Boğaziçi köprüsü giriş çıkışı, D-100 Karayolu Cevizlibağ BP Benzin İstasyonu girişi, Haliç Köprüsü giriş çıkışı, Okmeydanı ve Çağlayan güney yolu, Mecidiyeköy viyadük üstü, Esentepe köprü altı, D-100 Karayolu Fidanlık mevkisi, Çobançeşme Küçükçekmece arası, Küçükçekmece askerlik şubesi önü, Sahil yolu ile Harem-Kozyatağı arası. Bağdat Caddesi, Ümraniye yeni Şile TEM yolu, Havalimanı B kapısı ile Askeri Havalimanı kavşağı arası, Çiçekçi ışıklı kavşak ile Polis Okulu ışıklı kavşak arası, Kısıklı Caddesi, Libadiye Caddesi, Mahir İz Caddesi, Ali Paşa Caddesi, Kayışdağı Caddesi, Avcılar D-100 Güney ve Kuzey yollar, Atatürk Caddesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi ve Pendik Dolayoba Caddesi

Ankara'da sık kaza yapılan noktalar
Eskişehir yolunda Söğütözü mevkisi, Maliye noktası civarı ile 75. kilometredeki Refik Cesur Işıklı kavşağı civarı. İstanbul yolunda Gimat köprüsü ile Ayaş yol ayrımı arası. Konya yolunda Ahlatlıbel İncek girişi, Gölbaşı kavşağı. Samsun yolunda otoban çıkışı ile Çalışkanlar mevkisi arası. Esenboğa yolunda 8-18. kilometreler arası Çankırı yol kavşağına kadar olan kesim, Ayaş Batıkent-Çevre yolu kavşağı ile Çevre yolu Organize Sanayi Sitesi kavşağı arası ve Cetin Emeç Bulvarı büyükşehir köprülü kavşağında sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.

İzmir'de ise Aliağa-Dikili istikametinde altyapı çalışmaları nedeniyle sürücülerin özellikle gece dikkatli olmaları isteniyor.

Mutlaka cevaplanması gereken sorular!
-Sürücü koltuğunda yolculuk anında dostlarınızın yaptığı sohbete siz de katılıyor musunuz?

-Ön koltukta oturan kişi ara sıra sağ ayağını aniden geriyor, ellerini konsola dayamak zorunda kalıyor, sonra da dönüp size doğru bakıyor mu?

-Fren yaptığınız zamanlarda, yolcular hep içini çekiyor, virajlarda, ellerinde olmadan kapılara doğru yaslanıyor ve tutunacak yer arıyorlar mı?

-Seyir halindeyken yolcular öndeki araçlara bakıyor her sollama yaptığınızda, geçtiğiniz araca dönüp bakıyorlar mı?

-Sizi geçen araçlarının sürücü veya yolcuları dönüp size bakıyorlar mı?

-Durduğunuzda, arabadakiler derin bir nefes alıyor, bir daha sizin kullanacağınız araca binmekten çekiniyor mu?

-Yola çıktığınızda etraftan el kaldıranlar, hayretle bakanlar oluyor mu?

Sorulardan bir tanesinin bile cevabının (evet) olması, sizin çok tehlikeli ve asla güvenilmez bir sürücü olduğunuzu gösteriyor.
kaynak : internethaber

Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Pazartesi, 06 Ekim 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı