Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

'KURULUŞTAN KURTULUŞA TARİH VE KÜLTÜR TURU' BAŞLIYOR PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Cumartesi, 01 Kasım 2008
3737 kişi okudu
kurulustan-kurtulusa-tarih-ve-kultur-turu-basliyor_o.jpg Bölgedeki turizm faaliyetlerini canlandırmak için gayret gösteren TÜRSAB, Bursa İl Özel İdaresi ile ortak bir projeye imza atarak, Güney Marmara Bölgesi'nin önemli merkezlerine "Kuruluştan Kurtuluşa Tarih ve Kültür Turu" başlatıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş'ı ziyaret ederek, yeni yönetimin projeleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Bursa ve bölge turizmi için yapılabilecek çalışmaların değerlendirildiği ziyarette, İl Özel İdaresi'nin uzun zamandır gündeminde olan tarih ve kültür turu projesine start verilmesi kararlaştırıldı. Bilecik, Bursa ve Çanakkale illerini kapsayacak şekilde bir haftalık planlanan tur dahilinde sırasıyla; Söğüt, Bilecik Kent Merkezi, İznik, Bursa Kent Merkezi ve Çanakkale gezilecek. Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanan info çalışmasının ardından, turların seyahat acentaları takvimine alınması ve 2009 yılı başında turizme başlanması hedefleniyor.

Bu projeyi uzun zamandır gerçekleştirmek istediklerini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş, "TÜRSAB'ın yeni yönetiminin bu projeye heyecanla yaklaşması bizleri çok memnun etti. Biz bu turu tek başımıza yapamayız. Bu proje, tur şirketlerinin de konuya sahip çıkmasıyla hayata geçirilebilir" dedi. Bu turların başlamasının Bilecik, Bursa ve Çanakkale'ye çok şey katacağını belirten Altuntaş, ancak daha da önemlisi milli benlik anlamında ülke insanına çok şey katacağını söyledi. İnsanlar ecdadını ziyaret etsin, bölgedeki tarihi ve kültürel mirası görsün ve bu toprakların vatan olmasındaki sırrı keşfetsin istediklerini kaydeden Altuntaş, "Sadece tarihi yerlerin ziyareti de yeterli değil, bu işin içine kültürü de katmamız lazım. Bu bir haftalık ziyaretten sonra insanlar evlerine döndüklerinde bir tarih şuuru kazansın ve önemli bir kültüre sahip olduğunu görsün" diye konuştu.

TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş ise, göreve başladıkları günden itibaren Bursa'ya ve bölgeye yönelik turizmi canlandırmak için atıl vaziyette bekleyen tüm değerlerden aktif bir şekilde yararlanılmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Akkuş, bu tarih ve kültür turu, seyahat acentaları olarak yıllardır bölgede eksikliğini hissettiğimiz bir organizasyon olduğunu kaydetti. İl Özel İdaresi'nin de bu yönde çalışmalara öncülük etmesinden büyük memnuniyet duyacaklarını ifade eden Akkuş, "Bu projeyi hayata geçirdiğimizde bölgemiz için çok önemli bir turizm hareketliliği sağlanacak. Hem ecdadımıza yakışan hem de torunlarımıza miras kalacak bir organizasyonun temellerini atıyor olmaktan büyük bir mutluk ve heyecan duyuyorum" dedi.

TUR GÜZERGAHI

Görüşmede, Osmanlı'nın kurulduğu bölgelerden başlayacak ve yine Osmanlı'nın son zaferi olan ama aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'na da altyapı oluşturan Çanakkale'de son bulacak organizasyonun adı "Kuruluştan Kurtuluşa Tarih ve Kültür Turu" olarak belirlendi. "Kuruluştan Kurtuluşa Tarih ve Kültür Turu" Söğüt'teki Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih türbelerini ziyaretle başlayacak ve ilk gün 24 Oğuz Boyu'nu temsil eden çadırlarda konaklanacak. Ertesi gün Bilecik'te Şeyh Edebali Türbesi ziyaret edilecek. Sonra İznik'e geçilerek bölgedeki tarihi mekanlar, çini atölyeleri gezilecek ve bir gece de burada kalınacak. Sonra Bursa'ya gelinecek. İnkaya Çınarı'ndan başlayacak ziyarette, kabri Bursa'da olan 6 padişahın türbeleri (Osman Gazi, Orhan Gazi, Murad Hüdavendigar, Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmed, İkinci Murad) ve diğer tarihi yapılar ziyaret edilecek. Bursa'da gezilecek yerler ise; Tarihi İnkaya Çınarı, Murad Hüdavendigar Cami ve Türbesi, Muradiye Camii ve Türbesi, Tophane'deki Osman Gazi-Orhan Gazi Türbeleri, Üftade Hazretleri Türbesi, Ulu Cami, Orhan Cami, Hanlar Bölgesi, Emir Sultan Cami ve Türbesi, Yeşil Cami ve Türbesi, Yıldırım Bayezid Cami ve Türbesi, Kent Müzesi ve Kaplıcalar Bölgesi olacak. Bursa'ya gelenlere, mehter konseri dinletilmesi, Kılıç Kalkan gösterisi izletilmesi, Hacivat-Karagöz oyunu seyrettirilmesi, Bursa'nın dışında tadamayacağı lezzetlerin tattırılması planlanıyor. Ziyaretçilerin kentten ayrılırken Bursa'yı temsil eden bir hediyelik eşya alabilmesi için de bu konuda üretim yapılması hedefleniyor. Turun Bursa ayağı 3 gün sürecek.

Kasım ayında, protokolün ve medya temsilcilerinin katılımıyla bir info turu düzenlenerek organizasyon tüm Türkiye'ye duyurulacak. TÜRSAB üyesi acentalar da bu turlar için talep toplayarak, devamlılığı sağlayacak. Turların 2009 yılı başında başlaması hedefleniyor.

internethaber.com


Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Cumartesi, 01 Kasım 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı