Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Selahattin DOĞAN'dan TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANINA AÇIK MEKTUP PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Cumartesi, 08 Kasım 2008
4687 kişi okudu
selahattin_dogan.jpg

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANINA AÇIK MEKTUP

Sn:Başbakanım;

Hükümet olarak elbette ekonomik kriz için tedbirler almışsınızdır. Bu konuyu çok yakından takip ediyorsunuzdur. Ben yinede size birkaç önerim olacak. Bilmiyorum bu önerilerimi size ulaştıran olurmu?

1- Kriz fabrikalardan işçi çıkartmayı hızlandırdı.Bozüyük kan ağlıyor. Helikopter ile gelip Toprak fabrikasında Fabrika sahipleri ile görüştüğünüz yerlerde bugün çalışma yapılmıyor.Fabrikalar kapalı. Diğer fabrikalar hergün yüzlerce çalışanı fabrikadan çıkarıyor. Her geçen gün kötüye gidiyor.

2- İnsanlarda para olmadığından alış veriş olmuyor.Alış veriş olmayınca esnaf ve tüccar mal satamıyor. Onlar mal satamayınca fabrikalar üretimleri durduryor,çalışanlarını işden çıkartıyor.
Ne yapmamız gerekiyor?. TOBB başkanı dişden arttırın tasarruf yapın çağrısında bulunurken,piyasalar nasıl canlanacak. İhracatın gerilemesi nasıl engellenecek.
Bana göre acilen radikal kararlar almak lazım.

1-Piyasalar moral vermek, üretim maliyetlerini düşürmek adına Doğalgaza ve Elektriğe yapılan zamlar hemen geri alınmalıdır.

2-1.000 ytl maaşla Devlet Demir Yollarına, Karayollarına, Orman bakanlığına, v.b yerlere 1.000.000 çalışan işe alınmalıdır. Hem istihdam açısından olum bir adım hemde piyasalara para akışını sağlamak amacıyla bu alımlar yapılmalıdır.

3-Bu krizde tasarruf yapın çağrısında bulunanlar,memlekete kötülük yaptıklarını bilmelidirler. Milletimize Alış-Veriş çağrılarından bulunarak piyasaları canlı tutmak gerekir.

4-Bankalardan alın kredi kart ödemeleri asgari ödemesi %5 düşürülmelidir. Tüketici kredileri tamamını ödeyemezse bir yıl boyunca yarısını ödeyerek diğer yarısı ötelenmelidir.

5-Ekilmedik arazi kalmamalıdır. Bütün tarlalar ekilmelidir.Üretilen her ürün için sistem kurarak %40 teşvik verilmelidir.

6-Tarla dönüm başına % 40 mazot indirimi yapılmalıdır.Nakliye ve yolcu taşımalarda %40 mazot teşviki yapılmalıdır.(şehirler arası otobüsler,şehir içi dolmuşlar,nakliye araçları,yurt içi taşımacılık yapanlar)

7-Reel sektöre istihdam başına 24 aylık sıfır faizli krediler vermeliyiz.İhracat teşvik pirimlerini arttırmalıyız.

8-Sağlık katkı payı altında her alış verişe %3 ek vergi koyarak sağlıkdaki açığı kapatmalıyız. Herkese bedeva tedavi ve ilaç almasını bu şekilde sağlayabiliriz. İstihdam üzerindeki sağlık kesintisini kaldırıp sadece emeklilik pirimi bırakabiliriz.

9-Borsa ve banka işlemlerinde yapılan her hareket için yüzde yarım kalkınma fonu adında fon kesintisi almalıyız. Faiz gelirlerinde oran yüzde bir olmalıdır.

10-Otomobil piyasası 60-90 ay vadeli bir yıl ödemesiz satışlara başlamalıdır. 75 kare 250 ytl ödemeli yirmi yıl vadeli 250.000 adet konut TOKİ yapmalıdır. İnşaat piyasası canlanmalıdır.

11-Bankalar alacak takiplerini onbeş gün sonrası ihbar yerine 45 güne çıkartmalıdırlar..

12-İthalatdan yüzde bir kalkınma fonu kesintisi alınmalıdır.

13-Komşu ülkelere yapılan ihracatlar iki kat teşvik edilmelidir.

14-Tekstil sektörü ve hayvancılık sektörü Doğu ve Güney Doğu Anadoluya taşınmalıdır. Ucuz işçilikden faydalanılmalıdır. Bu şekilde o bölgenin kalkınmasıda sağlanmış olur.

15-Beşmilyar ytl devlet beşbilyar özel sektör ortaklı Doğu ve Güney Doğu fason hayvancılık projesi uygulamaya konmalıdır. Ailelerin bakabilecek durumuna göre sadece bakım yaptırarak bu sektör canlandırılmalıdır. Süt,et ne kadar çok verirse o kadar geliri artar sitemini kurmak gerekir.Hayvanların temin,ilacı,yemi ve ahırı şirket vermeli ve yapmalı sadece bakımını aileler gerçekleştirmelidir.

Sn:Başbakanım;

Derinleşen kriz için benim önerilerim bunlardır. Ekonomi uzmanlarınıza tekliflerimi inceletin doğru olanları uygulamaya koyabilirsiniz.Benim tekliflerimin ülkeme maliyeti yirmibeş milyar ytldir. Şayet önerilerim uygulanmaz Döviz-Borsa-Faiz üçgeninde operayon yapmaya devam ederseniz ülkemiz yüzmilyar ytl sıkıntı altına girme riski vardır.

Bu ülke hepimizin.

Ülkemizi krizden çıkarmak için el birliği yapmalıyız. Gidecek başka yerimiz yok.

Bilgilerinize arz ederim.

Selahattin DOĞAN

www.selahattindogan.com

 


Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı