Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Söğüt'te Üniversite Heyecanı PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Cumartesi, 17 Ocak 2009
3965 kişi okudu
00104316.jpg Kurulması planlanan Türkata Üniversitesi'nin Söğüt ilçesi için bir fırsat olduğunu belirten Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, üniversitenin kültürel ve ekonomik açıdan Sögüt için milat olduğunu söyledi.

Türkata Stratejik Araştırmalar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Söğüt Belediyesi'nin yaklaşık 6 ay önce başlattığı 'Türkata Üniversitesi' kurma çalışmaları temel atma aşamasına geldi.

Yer alımları tamamlanan ve projesi bitirilen çalışmalar, Belediye Kültür Sitesi'nde tanıtıldı. Söğüt Kaymakamı Yakup Canbolat, vakıf yetkilileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda konuşan Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, ilçenin tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletinin uğrak yeri olduğunu söyledi.

Söğüt'ün geçmişte kaçırdığı fırsatları Türkata Üniversitesi ile yeniden yakaladığını belirten Aydoğdu, "Üniversite Söğüt'e çok önemli bir misyon kazandıracak. Üniversite bir taraftan Söğüt'ü büyütecek, diğer taraftan da ilçenin adını dünyaya duyuracak. Üniversite, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan Söğüt için milat olacak" dedi.

Vakıf Yöneticisi Prof. Dr. Zuhal Cafoğlu ise 'her ile bir üniversite' mantığı ile üniversiteleri tabela haline getirme mantığında olmadıklarını vurgulayarak, "Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak bir üniversitenin temellerini atmak için çalışıyoruz. Artık temel atma aşamasına gelindi. Üniversite tamamlandığında Türkiye'nin parlayan yıldızı haline gelecek. İçinde Tıp Fakültesi de olacak. İlk önce Fen Edebiyat Fakültesi ve Saray Kütüphanesi ile öğretime başlanacak. Zaman içinde büyüyerek 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkata Üniversitesi Söğüt'ü ve Söğüt ruhunu dünyaya taşıyacak. Tarihten aldığımız manevi gücü bu günün değerleri ile yeniden yorumlayıp atalarımıza layık bir şekilde dünyaya sunacağız!" diye konuştu.

Türkata Vakfı Başkanı Yusuf Ziya Yılmazbilen, Osmanlı'nın çadırını kurduğu yere üniversite kuracaklarını kaydederek Söğüt'te taş üstüne taş koyma şerefine ulaşacaklarını anlattı. Türkata Üniversitesi'nin merkezi bir ilçede bulunan ilk üniversite olacağını da hatırlatan Yılmazbilen, "Üniversite alanı Belediye Mücavir alanına alınmalıdır. Bu yolla işler daha da hızlanacaktır. Temeli en kısa sürede atmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ve Yüksek Mimar Zeynep Günaydın ise proje sunumunu yaptı. 5 ay boyunca çalışarak projeyi ortaya koyduklarını, üniversite kampusünü 550 dönüm üzerine düşündükleri belirten Zeynep Günaydın, "Üniversitenin adı ve kurulduğu yer bizi çok heyecanlandırdı. Bu yüzden Selçuklu ve Osmanlı mimarisini modern bir mimari ile bütünleştirerek örnek bir proje ortaya çıkardık. Fen Edebiyat Fakültesi'ni 72 bin dönüm üzerine 35 bin metrekare kapalı alanı olan bir bina yapacağız" dedi.

internethaber


Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı