Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

'ANA KIZ OKULDAYIZ' KAMPANYASINDA EN BAŞARILI İL BİLECİK OLDU PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar msakgun   
Çarşamba, 11 Şubat 2009
3617 kişi okudu
ana-kiz-okuldayiz.png

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'Ana Kız Okuldayız' kampanyasında, Bilecik Türkiye'nin en başarılı ili oldu. Bilecik'te, 2 bin 681 okuma yazma bilmeyen kişinin 500'e yakını bu kurslara katıldı ve bu güne kadar 254 kişi mezun oldu. Diğerlerinin ise önümüzdeki aylarda mezun olarak okuma yazma öğreneceği belirtiliyor.

Türkiye genelinde başlatılan ve yerelde de ilimizde okuma yazma bilmeyen kişilerin okuma yazma öğrenmesini amaçlayan Ana Kız Okuldayız kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Yüzde 80'ine yakını kadınlardan oluşan okuma yazma bilmeyen kişileri tek tek tespit eden Bilecik İl Yürütme Kurulu, ilçe ve köylerde de ciddi bir çalışma yaparak 2 bin 681 kişinin okuma yazma bilmediğini tespit etti. Geçtiğimiz yılın haziran ayında başlayan çalışmalar sonucu, okuma yazma bilmeyen kişinin bulunduğu mahalledeki okul müdürü, muhtar, cami imamı ve ihtiyar heyeti üyesi, bu kişileri tek tek ziyaret ederek okuma yazma öğrenmeleri için ikna etti. Halk Eğitim Merkezleri tarafından yürütülen çalışmada, her yerde kurslar açılarak, hiç okuma yazma bilmeyen veya çok az okuma yazma bilip de ilerletmek isteyenler için iki kademeli kurslar düzenlendi. 8 Eylül 2008 tarihinde başlayan kurs kayıtları büyük ilgi gördü ve Ocak ayının ortalarındaki verilere göre 356 kişi kurslara kayıt yaptırdı. 254 kişi kursları bitirerek sertifikalarını almaya hak kazandı. Ancak, bu dönemde kayıt yaptıranlarla birlikte bu sayının 500'ü bulduğu ve 4 yıl devam edecek proje sayesinde okuma yazma bilmeyen herkese ulaşmanın amaçlandığı ifade edildi.

Milli Eğitim Müdür Cafer Tulmaç, kurum olarak projenin üzerinde özellikle durduklarını ifade etti. İyi bir çalışma ve sıkı bir takiple okuma yazma bilmeyenlerin tek tek tespit edildiğini anlatan Tulmaç, gerektiğinde vatandaşların ayağına kadar giderek kurs açtıklarını söyledi. Tulmaç, 2681 olan okur yazar sayısını en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kampanyanın Bilecik'teki sorumlusu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet İşlek, okuma yazma bilmeyen vatandaşların hayatlarını devam ettirirken çok büyük zorluklar yaşadıklarını, hastaneye gittiklerinde doktoru bile bulamadıklarını dikkat çekti.

Türkiye genelinde yapılan istatistiklere göre, kursiyer sayısı ve okuma yazma bilmeyen sayısı kıyaslanarak ortaya konan tabloda, en başarılı il Bilecik oldu. Kampanya çerçevesindeki bu verilere göre, Bilecik 2,96 ortalamayla birinci olurken, ikinciliği ise 1,62'lik oranla Rize ve üçüncülüğü ise 1,36 oranla Sakarya takip etti. İstanbul ise 0,46'lık oranla 28. olurken, Ankara ise 0,69'luk oranla 13. sırada yeraldı. Son üç sırayı ise Niğde, Aksaray ve Bitlis paylaştı. Kampanyanın başarısı konusundaki Türkiye ortalaması ise 0,40.

internethaber


Pazar, 14 Nisan 2013 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı