Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Kısa mesaja Türkçe cep ucuzluğu geliyor PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Pazartesi, 18 Mayıs 2009
4389 kişi okudu
cep_neredeyim.jpg

Cep telefonlarında Türkçe karakterleri (ç, Ğ, ğ, İ, ı, Ş ve ş harfleri) tanımaması yüzünden, kısa mesaj (SMS) gönderiminde oluşan çifte fiyatlandırmayı ortadan kaldıracak adım atıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), Kısa Mesaj Hizmetlerinde Türkçe Karakter Kullanımına Dair Yönetmeliği, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkçe karakter ihtiva eden kısa mesaj hizmeti ile tüketicilerin ekonomik açıdan menfaatleri korunacak. İmalatçı firmalar ve dağıtıcı ile işletmeci tarafından yürütülecek faaliyetlere ilişkin usul ve esaslar da, yönetmelikte düzenliyor.

Ambalajda uyarı

Yurtdışında alınacak ya da yurtdışından gönderildiği halde yurtiçinde ücretlendirilecek kısa mesajlar ve yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce piyasaya arz edilen cihazlar kapsam dışı olacak. Piyasada satılan kısa mesaj hizmetine haiz cihazlar (cep telefonları), Türkçe karakterler içeren teknik özelliklere veya bu teknik özelliklerin sonraki sürümlerine uygun olacak. Teknik özellikleri uygun olan cihazların tanıtma ve kullanma kılavuzları ile ambalajı üzerinde, Bu cihaz Türkçe karakterleri ihtiva eden ETSI TS 123.038 V8.0.0 ve ETSI TS 123.040 V8.1.0 teknik özelliklerine uygundur ibaresi yer alacak. Tanıtma ve kullanma kılavuzlarında, kullanıcı tarafından yapılması gereken işlemleri tarif eden bilgiler de yer alacak. Yönetmelik şartlarına uymayan cihazların satışına izin verilmeyecek, belirtilen şartlara uygun olmayan cihazlar tespit edilince satışı durdurulacak. Cihazları imalatçı, yetkili temsilci veya dağıtıcılar toplayacak.

Türkçe mesaja 2-3 kat fiyat uygulanıyor

Cep telefonu alfabesinde karakterler 7 bit olarak kodlanıyor, SMS’ler 160 karakterden oluşuyor.

Cep telefonları, GSM alfabesi dışındaki harfleri standart dışı sayıyor ve 16 bit olarak kodluyor.

Bu nedenle mesajda 1 tane bile Türkçe karakter kullanılırsa mesaj kapasitesi 70 karaktere iniyor.

Türkçe karakter (ç, Ğ, ğ, İ, ı, Ş ve ş harfleri) içeren kısa mesajlar 2 ya da 3 parçaya bölündüğü için tek mesaja 2-3 kat fiyat alınıyor.

internethaber


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı