Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Geçim derdi okullarda ders oluyor PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Salı, 26 Mayıs 2009
4417 kişi okudu
gecim_derdi.jpg

'Geçim derdi' ders oluyor

Geçim derdi, artık ilköğretim öğrencilerinin dersi

Bakanlık, fatura kabusunu da müfredata aldı. Minikler, elektrik ve su faturalarını sınıfa getirip, karşılaştırma yapacak. Aile bütçesini inceleyip, doğru kaynak kullanımını tartışacak

Milli Eğitim Bakanlığı, geçim derdini müfredata aldı. İlköğretim 2'nci sınıf 'Hayat Bilgisi' dersinde, öğrenciler sınıfa elektrik ve su faturalarını getirip, karşılaştırma yapacak. Aile bütçesini inceleyecek olan minikler, 'Para biriktirirsek neler alırız' hayalini kuracak.

Danıştay'ın Hayat Bilgisi ders programını 'demokrasi yönünden zayıf ve bilimsel olmadığı' gerekçesiyle iptal etmesinin ardından Bakanlık, Hayat Bilgisi 1-2-3'üncü sınıf programını yeniden düzenledi. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 14 Mayıs 2009 tarihindeki toplantısında alınan ve 18 Mayıs 2009'dan itibaren uygulamaya konulan yeni Hayat Bilgisi ders programında ilginç düzenlemeler de yer aldı.

FATURA NASIL DÜŞÜK GELİR

Hayat Bilgisi 2'nci sınıf dersinde işlenecek bir ünitede yapılan düzenleme ile öğrencilerin elektrik ve su faturalarını okula getirmeleri istendi. Öğrenciler, birbirlerinin fatura tutarları arasında kıyaslama yapacak. Nasıl daha düşük miktarlı fatura getirebileceklerini konuşacaklar. 'Faturalar' başlıklı etkinlikte miniklerin, 'Evdeki kaynakları bilinçli olarak tüketmeleri' hedefleniyor.

ANNE-BABA ÇOK HARCIYOR MU

İlköğretim 2'nci sınıf öğrencileri yine aynı ünitede, anne babalarının yanı sıra çevredeki yetişkinlerin nasıl para harcadıklarını gözlemleyecekler. Minikler, para harcamayı gerektiren bir amaç belirleyip bu harcamayı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini tartışacaklar.

ALAMIYORSAN MAKETİNİ YAP

Öğrenciler, ünite kapsamında 'yeterince' para biriktirdiklerini düşünüp, bu tutarla neler alabileceklerini ya da nasıl harcayacaklarını hayal edecekler. Ve ardından 3'üncü aşamaya geçilecek. Minikler bu kez de okula getirdikleri materyallerle satın almayı düşündükleri eşyaların maketini yapacaklar.

AĞACA SARIL AMA İNSANA SARILIR GİBİ

Yİne ilköğretim 2'nci sınıf Hayat Bilgisi dersine eklenen bir konuyla da öğrencilere ağaç sevgisi aşılanacak. Öğrenciler bu derste sınıftaki öğrenci sayısı kadar ağacın olduğu bir bölgeye gidecek. Bir ağaç seçip sarılmaları söylenecek. Miniklerden 'bir insana sarılıyor' gibi sarılmaları, gözlerini kapatıp 'ağacı hissetmeleri' istenecek. Katılımcılar, daha sonra da ağacın kendilerine ne söylediğini, kendilerinin ne cevap vereceğini anlatacak.

akşam


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Salı, 26 Mayıs 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı