Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Kısa dönem kalkmıyor, uzun dönem kısalıyor PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 2
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Cumartesi, 06 Haziran 2009
4762 kişi okudu
asker.jpg

Hükümetin askerlik hizmetleriyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda çalışma içinde olduğu öğrenildi. Buna göre kısa dönem kalkmıyor, uzun dönem kısalıyor.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerlik hizmetiyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda çalışma içinde olduklarını belirterek, “Şu an henüz taslak aşamasındayız, bu konuda çalışmalarımız sürüyor” dedi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı’na girişte Vakit gazetesinin sorularını cevaplandıran Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kısa dönem askerliğin kaldırılması ve uzun dönem askerlik hizmetinin süresinin kısalmasıyla ilgili bir düzenlemenin de bu çalışmanın kapsamında olup olmadığına ilişkin sorumuza ise, “Bunlar askerliğin yapılış şekliyle ilgili ve bu konu da değişik düzenlemelerle yürütülüyor. Bu hizmetin daha basitleştirilmesi, hizmete yönelik hale getirilmesi yönünde çalışmalar var. Ancak bu çalışmalar şimdilik neticelenmiş değil. Biliyorsunuz ki neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi gerekir. Şu an taslak aşamasında çalışmalar var” diye cevap verdi.

NİHAİ KARAR TBMM’NİN

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, çalışmaların sonuçlanması ve belirli bir şekil alması halinde basına ve kamuoyuna da bilgi vereceklerini belirterek, bu konuda nihai kararın TBMM tarafından verileceğinin de altını çizdi. Bakan Gönül, “Hangi kanunun çıkacağı, hangi düzenlemenin yapılacağı noktasında nihai karar mercii TBMM’dir. Şimdilik çalışmalar teknik seviyede sürüyor. Kamuoyumuzun bunu bilmesinde yarar var” dedi.

SÜRE KONUSU HENÜZ MASADA

Öte yandan; Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu askerlikle ilgili yeni düzenlemeye ilişkin taslakta en önemli noktanın, 15 aylık uzun dönem askerlik hizmetinin süresinin kısaltılması olduğu öğrenildi. Bakan Gönül’ün bu bilgiyi yalanlamaması ve sadece çalışmaların sürdürüldüğü mesajını vermesi ise dikkat çekici bulundu. Sürenin ne olacağı konusunda henüz net bir karar verilmiş değil. Ancak zorunlu askerlik süresinin 9 ila 12 ay arasında olabileceği; bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin siyasi ve askeri istikrarının belirleyici olacağı kaydedildi.

Başbuğ'dan kısa dönem askerlik açıklaması!

Son günlerin en çok tartışılıan konularından biri de herekse eşit süreli askerlik oldu. Bunun yanında bedelli askerlik de gündemden düşmedi. Başbuğ iki konu için bakın ne dedi?

 ABD’de bulunan Genelkurmay Başkanı Başbuğ tek tip askerlikle ilgili, "Uygulama için çok erken", bedelli askerlikle ilgili de, "Bu konu kapanmıştır" diyerek spekülasyonlara son noktayı koydu. 

Milli Savunma Bakanı Gönül de, "Terör bitmeden, bedelli imkánsız" diye konuştu. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "bedelli askerlik" ile "herkes için tek tip, aynı süre askerlik" konularıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydular. Gönül, "Türkiye’nin özel şartları ve terörle mücadele gerçeği varken, kimseye kalkıp bedelli askerlikten bahsedemesiniz. Bir şehit annesi ileride gelse ve ’Benim oğlum, parası olmadığı ve bu nedenle askere gittiği için mi öldü?’ diye sorarsa ne diyeceğiz? Bu ülkede PKK terörü bitmeden bedelli uygulaması imkánsız" dedi. 

"KULAK ASMAYIN" 

Amerikan-Türk Konseyi toplantıları için Washington’da bulunan Orgeneral Başbuğ da tek tip askerlik konusunda halkın oluşturan söylentilere kesinlikle kulak asmaması gerektiğini belirterek, "Henüz bu uygulama başlayacak demek için çok erken. Birçok yeni düzenleme seçeneği üzerinde çalışıyoruz" dedi. Başbuğ, bedelli askerlik konusunun sürekli olarak gündeme getirilmesinden rahatsız olduğunu da vurgulayarak, "Kesin olarak söylüyorum, bu konu kapanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı’nın kesinlikle böyle bir çalışması yoktur" diye konuştu.

 


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Cumartesi, 06 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı