Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Selahattin Doğan: YAŞADIĞIMIZ KRİZ,TÜRK İNSANINI PERİŞAN ETMİŞTİR PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Perşembe, 02 Temmuz 2009
4802 kişi okudu
selahattin_dogan.jpg

Bir yıldan fazladır,www.selahattindogan.com sitemizde, yaşadığımız krizin çok derin olduğunu,2001 krizinden daha kötü sonuçları olacağını yazıyorum.Her Türk vatandaşı gibi bu krizin kötü sonuçlarını bende yaşadığım için gidişatın çok vahim sonuçlar doğuracağını,acil tedbirler alınmasını yazdım. Sn. Ali Babacanın ekonominin başına geçmesi ile sorunlara çözüm yolları üretilmeye başlandı.Keşke altı ay öncesinden bu tedbirler alınabilseydi. Bugün geldiğimiz noktada ilk çeyrek de %13.8 küçülme yaşanmıştır. Bu ne demektir, fabrikaların kapanması,işsizliğin artması,kredilerin ödenememesi, nakit sıkışıklığı hat safhaya çıkması& velhasıl TÜRK insanının perişan olması demektir.

Sn. Ali Babacan kredi kartları ile ilgili aldığı tedbirler,T.B.M.M. çıktı sn:Cumhurbaşkanımızın imzasını bekliyor. Alınan bu tedbiri ne bankalar dikkate alıyor nede icra takibine almış olan avukatlar dikkate alıyor. Bize öyle bir tebligat yapılmadı biz kendi sistemimizde çalışırız diyorlar. Halbuki bu kanun çıkartılırken sn:Ali Babacan bütün bankalara yazı göndererek,takipteki kredi kartlarının işlemlerinin durdurulması yeni kanunun beklenmesi ve ona göre işlem yapılmasını istemesi gerekiyordu.

Bu düzenlemelere ilaveten acil olarak şu önlemlerde alınmalıdır.

1-Tüketici kredileri içinde yeniden yapılandırma kanunu çıkmalıdır.Tüketicilerin ödeme gücüne göre bankalar yeniden yapılandırma yoluna gitmelidir.

2-Bankalar, kredi kartı ve tüketici kredileri yüzünden takibe düşmüş kişileri af getirmelidir. Maaşına göre tüketici kredi çekme imkanı vererek rahatlamaları sağlanmalıdır.

3-Bankalar tarafından icra takibi için yetki verilen avukatlar, çek-senet tahsilatçısı mantığını bırakmalı ve banka tarafından bu avukatlar takip altına alınmalıdır. Avukatlar kendileri müşteri ile muhatap olmadan büyük komisyonlar alarak,zaten zor durma düşmüş vatandaşın onurlarıyla oynamaktadırlar. Yanlarında çalıştırdıkları kişilerin insafı ile karşı karşıya bırakmaktadırlar.Bugün için bunları şikayet edecek bir makam yoktur. BDDK bu konularla ilgilenmediğini yazılı olarak tarafımıza bilgi vermiştir. Bu eksiklik giderilmelidir.

4-Ekonominin canlanması için tüketim yollar açılmalıdır. Emeklilere ve devlet memurlarına 250 TL ek zam verilerek rahatlamaları sağlanmalıdır.

5-Asgari ücret bekar kişi içindir.Evlendiğinde %25 çocuk sahibi olduğunda%10 ücreti artmalıdır. Bunlar için vergi ve SGK kesintisi yapılmamalıdır.

6- Kredi kartı ve tüketici borçlarının toplamından 5.000 TL kadar olan kısmı silinmelidir.Hazineden bu kısım karşılanmalıdır. Piyasayı canlı tutan para harcayan vatandaş rahatlatılmalıdır.

7- İstihdam yaratan her işletme için kredi kapıları açılmalıdır. Eski ödeyemedikleri ortaya çıkartılarak kredi alması engel olunmamalıdır.

8-Araba satışlarında hiç peşinatsız 90 aya kadar varan vadelerle kampanyalar yapılmalıdır.

9-Temel gıda maddelerinde KDV oranları %1 olmalıdır.

10-Genel sağlık sigorta giderleri,her yapılan alışverişe %1 fon koyularak karşılanmalıdır.

11-Bankaların yaptığı her türlü işlemden yüzde yarım tüketici ve kredi kart karşılama fonu altında fon alınmalıdır.Hazine bu fondan zora düşmüş vatandaşları desteklemelidir.

12-Şehirler arası otobüslerde,uçaklarda,trenler,gemilerde,kamyonlarda,tırlar da kullanılan mazot %40 indirimli verilerek ekonomi canlandırılabilir.

13-Et,süt ve tüm tarım ürünlerinde ürettiğinin % 40 kadar teşvik verilmelidir.

14-İthalat yapılan ürünlerin yerli ikameleri devreye sokulması için teşvikler verilmelidir. İthalat dan %1 ekonomi destek fonu alınmalıdır.

15-Komşu ülkelerle ve Türk cumhuriyetleri ile vizesiz ve sıfır gümrük oranları ile ithalat ve ihracat teşvik edilmelidir.

www.selahattindogan.com

 


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı