Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Buğday hasadı başladı PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Perşembe, 09 Temmuz 2009
5519 kişi okudu
bicer_dover.jpg

Bilecik'in en büyük ovalarından olan Yeniköy ovasında buğday hasadı başladı. Yeniköy Muhtarlığı'nın anlaştığı biçerdöverler tarlalarda ekinleri biçmeye başlarken, Bilecik'te Toprak Mahsulleri Ofisi olmadığı için buğdayını ucuza satmak zorunda kalan çiftçiler şikayetçi.

Yeniköy Muhtarı Bahattin Kaygısız, yağışların bol olması sayesinde bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu söyledi. Yeniköy ovasında 10 bin dönümlük bir arazide buğday ekildiğini belirten Kaygısız, en büyük sıkıntılarının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Bilecik'te alım merkezi açmakta gecikmesi olduğunu ifade ederek, "Aldığımız bilgiye göre Toprak Mahsulleri Ofisi 13 Temmuz'da Bilecik'te alım merkezi açacakmış. Ama bizim hasat mevsimimiz başladı ve buğdaylar biçiliyor.

Vatandaş buğdayları ya depolamak ya da ucuz fiyata tüccara vermek mecburiyetinde kalıyor. Bu bizim için büyük sıkıntı" dedi.
Verimin yüksek olması sebebiyle saman balyalarının tarlada kaldığını da hatırlatan Muhtar Bahattin Kaygısız, "Bu yıl bereketli bir yıl olduğu için her yerde balya bol. Samana alıcısı çıkmıyor. Dolayısıyla balyalar tarlada kalıyor. Çünkü balyayı 80 kuruştan yapıyorlar. Bazı vatandaşlar alıcı çıkmayacak diye balya bile yaptırmıyor" şeklinde konuştu.

Müstahsil Özay Ordu da aynı sıkıntıdan yakındı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin buğday fiyatını 50 kuruş olarak açıklamasına rağmen piyasada 38 kuruş ile 41 kuruş arasında alıcı bulduğunu belirten Ordu, buğdayı saklayacak yeri olmayanların mecburen ucuz fiyata satmak zorunda kaldığını ve zarar ettiğini söyledi.
Sabah saat 9.00 sularında çalışmaya başlayan biçerdöverler gece saat 01.00'e kadar ekin biçiyor. Biçerdöverler ekinin dönümünü 8 TL'den biçerken, balya makineleri ise balyanın tanesini 80 kuruştan yapıyor.

internethaber


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı