Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Halis Ağa'ya 'Düğün Hediyesi' 20 Şirkete Haciz PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Pazartesi, 27 Temmuz 2009
4554 kişi okudu
halis-aga.jpg Henüz 17 yaşındaki bir lise öğrencisi ile evlenerek kamuoyundan büyük tepkiler alan Halis Toprak’a, bir şok da TMSF’den geldi. Toprakbank’ın eski hâkim ortağı olarak TMSF ile yaptığı protokole uymayan Halis Toprak’ın 20 şirketine haciz, 2 şirketine de el konuldu. Toprak’ın köşkünü Remzi Gür’e, merkez binasını da Ahmet Çalık’a satan TMSF, tahsilatı hızlandırmak için harekete geçti.

KENDİSİNDEN 54 yaş küçük ve henüz reşit olmayan bir lise öğrencisiyle yaptığı evlilik ile gündeme bir anda düşen Toprak Holding’in sahibi Halis Toprak’a en büyük şoku Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yaşattı. TMSF dün, 80 kişilik uzmanla İstanbul, Eskişehir, Bilecik, Aydın ve Kars’taki 22 şirkete operasyon düzenledi. Böylece TMSF, Halis Ağa lakaplı işadamının 20 şirketine haciz işlemi başlatırken, iki şirketin de yönetim ve denetimini üstlendi.

453 milyon dolarlık borç

Toprakbank’ın eski hakim ortağı olan Toprak Grubu ile TMFS arasında, borçlarının tasfiyesi amacıyla 18 Aralık 2004’te bir protokol imzalanmıştı. Bu protokolle Toprak, toplam 453 milyon dolarlık borcunu belirli bir plan çerçevesinde ödeyecekti. Üstelik protokol kapsamında yer alan bazı gayrimenkuller üzerine Fon lehine ipotek konulamadı ve protokol yürürlüğe girmedi. Bu süreç de TMSF’de 2007 sonuna kadar ancak 49.6 milyon dolar tahsil edebildi.

Ek protokole de uymadı

Bunun üzerine geçen yıl 6 Şubat’ta ek bir protokol yapılarak grubun borçlarını ödemesine imkan tanındı. Zaten öteki protokol yürürlüğe girmemişti ve grubun taksit ödemelerininde olumsuzluklar yaşanıyordu. Bu nedenle anapara olarak 401 milyon dolar, işçi alacakları, vergi, faiz ve cezayla birlikte 500 milyon dolara ulaşan bir tutar yeniden protokole bağlandı. Ancak bu tarihten sonra da TMSF, Toprak’ın protokole aykırı davranışlarını fark etti.

İlanlar etkili olmadı

Toprak’ın bu süreçte ödemesi gereken 805 bin dolarlık borcu da ödememesi üzerine TMSF, yasal takibe başlarken grubun gayrimenkullerini de satışa çıkardı. Bu dönemde TMSF ile Halis Toprak arasında kılıçlar iyice çekildi. Halis Ağa verdiği ilanlarla TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’e savaş ilan etti. Ancak Halis Ağa’nın bu girişimleri sonuç vermedi, TMSF Yeniköy’deki Aslanlı Köşkü’nü nisan ayında 23.8 milyon liraya işadamı Remzi Gür’e (ihaleye Hasan Beroğlu girmişti) ihale ederken, geçtiğimiz hafta da şirket merkezlerinin yer aldığı Toprak Center’ı satışa çıkardı. Burada da 88.2 milyon lirayla en iyi teklif veren işadamı Çalık Holding’e bağlı GAP İnşaat oldu.

İnşaat ve turizm TMSF’nin

Bu satışlara karşın alacağını kapatması mümkün görünmeyen TMSF, son olarak da haciz ve el koyma yöntemine başvurdu. Dün gerçekleşen operasyonla grubun 20 şirketine haciz uygulayan TMSF, Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri Sanayi’nin temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerini ise devraldı.

TMSF’nin devraldığı  Toprak şirketleri

Toprak İnşaat Ticaret

Toprak Seniteri ve Turizm İşlt.

Zaten talihsiz bir olayla uğraşıyoruztam bir trajedi

TOPRAK Holding’ten yapılan açıklamada, Halis Toprak’ı son günlerde kamuoyuna taşıyan evlilik konusuna da değinilerek, “Bir devlet kurumunun yaptığı bu haksızlıklara karşı hukuk mücadelesi vermekte olan Toprak Ailesi, son günlerde bir de aile içi talihsiz bir olayla uğraşmak zorunda kalmıştır. Üst üste gelen bu olaylar, bir aile için tam bir trajedidir” denildi.

TMSF’nin haciz uyguladığı şirketler

Ayfer İnş. Malzemeleri San.

Toprak Oto Yedekleri Tic.

Toprak Demirdöküm San.

Toprak Dış Tic.

Toprak Hava Taşımacılığı

Toprak Kâğıt Pazarlama

Toprak Kâğıt Sanayi

Toprak Seramik ve Gıda

Toprak Seramik ve İnşaat Malz.

Toprak Sigorta Aracılık Hizm.

Toprak Temizlik Kâğıdı San.

Toprak Tüketim Malları Paz.

Toprak Elektrik Otoprodüktör

Toprak İlaç ve Kimyevi Mad.

Toprak İlaç Pazarlama San.

Toprak Kâğıt Ürünleri Pazarlama

Toprak Enerji San. Tic.

Toprak Holding

Toprak Otomotiv San.

Toprak Madencilik

Çalık için dava açmayalım  diye ana şirkete el koydular

TMSF’nin operasyonu üzerine bir açıklamaya yapan Toprak Grubu, bunun nedenini Toprak Center binasınının satışına dayandırdı. Toprak Holding A.Ş. Hukuk İşleri Grup Başkanlığı imzasıyla yapılan açıklamada, grubun imzalanan protokole göre 450 milyon dolar olarak belirlenen borcu, 480 milyon dolar olarak ödediği savunularak, şöyle denildi:

Toprak Center binası geçtiğimiz günlerde Çalık Grubu’na düşük bedelle satıldı. TMSF, bu haksız ve usulsüz satış işlemine karşı dava açılmasını önleyebilmek için Toprak Center’ın sahibi olan Toprak İnşaat ve Toprak Grubu’na ait 23 şirketin ana şirketi olan Toprak Seniteri’ye el koydu.

Toprak’a ceza verildi

TMSF bu suretle Toprak Grubu’nu adeta cezalandırmakta. Toprak Ailesi’nin, TMSF’nin “servet transferi” niteliği taşıyan bu uygulamalarına karşı Yüce Türk Yargısına sığınmaktan başka yapabileceği bir şey yok.

Köşk davası sürüyor

Borcumuzu fazlasıyla ödemişken, grubumuza ait taşınmazları değerinin altında satan TMSF’nin 2 şirketimize el konması manidar. Bunun sebebi, Ahmet Ertürk ve TMSF yöneticilerinin 140 milyon TL ekspertiz değeri olan Aslanlı Köşk’ün Remzi Gür’e satışına ilişkin açtığımız davayı geri çektirerek, değerinin altında bir bedelle satışının gerçekleştirilmesini sağlamak.

Ertürk’e suç duyurusu

153 milyon TL ekspertiz değeri olan Toprak Center’ı 88.2 milyon TL’ye Çalık Grubu’na satan TMSF’nin 2 şirketimize el koymasının bir diğer amacı da Ahmet Ertürk ve TMSF yöneticileri aleyhine kısa süre önce 18 yıl hapis talebiyle yaptığımız suç duyurularının geri çektirilmesinin sağlanması.

internethaber


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
 
< Önceki   Sonraki >
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı