Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation Direkt zum Kontakt

Inhalt

Osmaniye Köyü (Işıkpınar) Bozüyük PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 44
Kötüİyi 
Yazar Administrator   
Perşembe, 20 Eylül 2007
8222 kişi okudu

Osmaniye Köyü (Işıkpınar) 

Bilgileri bize ulaştıran Ali KAŞARCI' ya teşekkürlerimizle    

Yeni fotoğraflar albümde..!

     "Osmaniye" Bilecik'in Bozüyük İlçesi'ne bağlı son köydür. Nüfusu 2000 senesi sayımlarına göre 320'dir. Bölgede bilinen bir diğer ismi de "Işıkpınar"dır.

Işıkpınar ismini şu anda okulun yanında bulunan çeşmeden (pınardan)  almıştır. Eskiden Esnemez'liler hayvanlarını bu alanda otlatırlar. Geceyi de bu pınarın başında geçirirler. Gece çobanların yaktığı bu ateşler uzak mesafelerden gözükür. Bu görüntü o bölgenin "Işıklarpınarı" olarak anılmasına sebep olur. Resmi kayıtlardaki adı ise Osmaniye'dir. Bu ismi almasının sebebi ise köy halkının 1879'lu yıllarda Bulgaristan'ın Osmanpazarı köylerinden gelmesi, köy halkının komşu köylerle iyi geçinmesi, hiç mahkemelik bir olayların olmaması etrafta Osmanlı intibaını bırakmıştır. Bununla beraber devlet memurları köye isim verirken yoldaki çobana ismini sorarlar, çoban Osman cevabını verince memurlar "Buranın ismi Osmaniye olsun" diye latife yaparlar. Bu isim köylüler tarafından da benimsenir.

     İle uzaklığı 73 km ilçeye uzaklığı 38 km dir. Eskişehir'e uzaklığı ise yaklaşık 53 km'dir. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köy halkının süt ve süt ürünleri konusunda yatırımları vardır.

    Köye yerleşen aileler Haliller, Demircisülmanlar, Hacıalioğulları, Kocakulalar, Kırtıllar, Tuzsuzlar, Hacıarabacılar, Hacıcambaz, Kamberismailler, Hacısülmanlar, Hacıhasanlar, Hacıçavuşlar, Mollamustafalar, Salioğulları, Hacımestanlar'dır. Kuruluş tarihi ise Dandin Köyünden 8 sene evvel olduğu bilinmektedir. Buna göre yaklaşık olarak 1295-1879 yıllarıdır.

 Bu bilgiler köy yaşlılarına sorularak elde edilmiştir.

A.A. Ö. 
MERHABA,
SİTEYE VERMİŞ OLDUĞUNUZ EMEKLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.BİGALILAR NET'E GİRER İMRENİRDİM .TARİHE VE SOY KÜTÜĞÜNE MERAKLI BİRİYİM. OSMANİYE KÖYÜ HACIHASANLARDAN PULLUKCU İLYASIN TORUNUYUM.ALİ KAŞARCI BEYİN KÖYÜMÜZLE İLGİLİ VERDİĞİ BİLGİLERE ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM. MÜMKÜNSE BİR İKİ EKLEME YAPMAK İSTERİM. KÖY HALKINDAN HACIHASANLAR BULGARİSTANIN OSMANPAZARI ALTIN MAHALLESİNDEN GELMİŞLERDİR. HACIHASAN BULGARİSTANDA MEDRESE HOCASIDIR. BEŞ DİL BİLMEKTEDİR.TORUNLARI ESKİŞEHİR , KÜTAHYA VE CANADA'YA YERLEŞMİŞLERDİR.KÖYDE 1 TORUNU YAŞAMAKTADIR. BALKAN HARBİNDE(93 HARBİ) ANADOLUYA OSMANPAZARINDAN GÖÇ EDEN TÜRKLER ,GÖÇ EDİP KURDUKLARI KÖYLERİN İSİMLERİNİ BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUKLA OSMANİYE KOYMUŞLARDIR. ANADOLUDA BU ŞEKİLDE KURULAN KÖKENİ OSMANPAZARI OLAN BİR ÇOK YER BULUNMAKTADIR. OSMANİYE İSMİNİN ASLI BUDUR. TEŞEKKÜR EDERİM DAHA SONRA YENİ BİLGİLER EKLEYEBİLMEK ÜZERE İYİ ÇALIŞMALAR.

 

 

 


Perşembe, 06 Mart 2014 de son kez okundu
Son Güncelleme ( Cumartesi, 17 Ocak 2009 )
 
düzenleme msakgun

Google | Bozüyük FM | METRİSTEPE| GümüşAltınTakı.com| Led Tabela Marketim

Uyarı! Sitemizde yer alan haberler diğer sitelerden siz ziyaretçilerimizin bu haberlere

daha kolay ulaşabilmesi için alınmaktadır. Başkaca bir art niyetimiz yoktur.

Led tabela, Folyo Baskı, Vinil Germe, Kutu Harf, Cam Kaplama, Pleksi Kesim, Lazer Kesim, P10 panel, P6 Panel, P7.62 Panel, Tam Renkli Led Ekran, Güzergah Tabelası, Sıcaklık Nem Tabelası, İş Kazasız Geçen Gün Tabelası, Geri Sayım Tabelası, Belediye Bilgilendirme Tabelası, Karayolları Bilgi Tabelası, One Way Vision, tabela, dijital baskı, grafik tasarım, led tabela, kaşe, davetiye, kartvizit, el ilanı, afiş, broşür,alüminyum - mermere yazı